Jsme v období, kdy se nám, díky našim propagačním snahám, daří oslovovat nové zájemce o náš závod. Nalákat je k nám na webové stránky nebo sociální sítě (Facebook, Instagram) ale obvykle nestačí, mnohdy potřebují ujistit, že náš závod zvládnou nebo odpovědět základní sadu otázek nováčků – PrvoKobylek. Dnešní článek je tu zejména pro ně a nevylučuju, že pro ně přichystáme na našich sociálních sítích i více obrázkovou variantu. :)
Takže to hlavní je výběr správného parťáka nebo parťačky, protože jsme závod dvojic nebo rodinných týmů. Spolujezdec musí to být někdo, s kým chcete strávit 4 nebo 6 hodin na trati (případně celý víkend), s kým si sednete, co se výkonnosti a ambicí týká, s kým se vám dobře naplánuje trasa, s kým si užijete hledání kontrol nebo s kým nebude problém svoje plány změnit, pokud budou původní cíle moc ambiciózní. Z vlastí zkušenosti vím, že se závod jako je ten náš dá krásně užít se svou přítelkyní nebo manželkou, nabušeným kamarádem, ale i dětmi. S každým z nich je pak ten závod jiný, ale vždycky krásný! A když jednomu z dvojice dojdou síly, můžete si vzájemně pomoct, tažná zařízení jsou nejen povolena, ale dokonce doporučena! Třeba takové Tahlo je u nás velmi často viděná pomůcka! :)
Krásnou a možná nejčastější otázkou je: “A kolik je to kilometrů“? :) A naší velmi častou odpovědí je: “Tolik, kolik chcete!” :) Ano, trasu si opravdu každá dvojice plánuje sama a volí ji podle toho, kolik a jakých kontrol (mají různé bodové ohodnocení) chce posbírat, případně jaké místo na mapě se jim díky svému reliéfu nebo třeba blízkosti občerstvoven líbí. Do množství ujetých kilometrů pak samozřejmě promluví fyzická kondice, přesnost mapování nebo také fakt, kolik času strávíte přemýšlením nad dalším postupem nebo s řízkem v ruce. Takže máme dvojice (zejména ty rodinné), co přijedou s 15 km v zádech, zlatý střed startovního pole ujede třeba 40-50 km, ale máme samozřejmě borce, co za těch 6 hodin zvládnou 90+ km. Ale počet ujetých kilometrů nemá na výsledek přímý vliv (a ani je nijak neevidujeme), účastníky hodnotíme podle počtu získaných bodů. Rozhodně se tedy nemusíte bát přijet, pokud nemáte dost natrénováno, trasu si prostě přizpůsobíte svým možnostem.
Kromě kontrol, co jsou zakresleny na mapě (číslo kontroly odpovídá počtu bodů, které získáte její návštěvou) máme v našem závodě obvykle 3 nebo více ztracených kontrol. Je to naše specialita. Tyto kontroly nejsou na mapě vidět, ale musíte si je odvodit od textového popisu, který ke kontrolám dostanete. Ke všem kontrolám je stručný popis jako například “pařez” nebo “smrček”, ke kontrolám ztraceným je popis delší (někdy i rýmovaný :)) a vaší úlohou je si díky této nápovědě domyslet, kde na mapě ztracené kontroly jsou. Ztracené kontroly bývají často propojeny s tématem ročníku, jimž letos je film S tebou mě baví svět.
Proč se náš závod jmenuje “Ztracené kobylky”? “Ztracené” proto, protože se celá řada účastníků během závodu aspoň na chvilku ztratí (a pak zase najde). :) A “kobylky” proto, že první ročník se konal v Kempu Kobylka na Plzeňsku. A samozřejmě taky proto, že je to skvělý název, co si každý hned zapamatuje! :)
K mapám … určitě se nemusíte obávat orientačních speciálek. Náš závod se jede podle turistické mapy od Mapy.cz, tedy podle podkladu, který každý aspoň jednou viděl. Mapy od nás dostanete vytištěné těsně před závodem, kontroly na nich budou zakreslené. Pro dospělé budou v měřítku zřejmě 1:40 000 (1 cm na mapě znamená 400 metrů), dětským týmům pak nabídneme měřítko podrobnější, protože budou mít více kontrol na menším prostoru, aby jich mohly hodně posbírat i na méně kilometrech. Při mapování můžete, ale nemusíte, používat buzolu. Nebývá to potřeba, protože se jezdí jen po cestách, co jsou vyznačeny na mapě. Svoji trasu si můžete trackovat do hodinek nebo telefonu, ale nesmíte tato chytrá zařízení používat ke své navigaci. Mapu od nás je vhodné si umístit do mapníku, abyste ji mohli mít neustále před sebou. Zapůjčení mapníků si je možné objednat při registraci do závodu.
Do čeho se zaznamenává trasa? Při prezentaci do závodu na místě dostanete speciální kartičku, do které budete v průběhu závodu kleštičkami označovat kontroly, které jste navštívili. Číslo kleštiček je stejné na mapě i na kartičce, tedy to nejde splést. Každé kleštičky jsou “originál” (se svým otiskem), tedy i v případě chybného označení účastníkem jsme schopni zjistit, kde se stala chyba. Obvykle se tak ale neděje, protože k nám jezdí inteligentní tvorové. :)
Na jakém kole můžu přijet? Rozhodně přijeďte na kole v dobrém technickém stavu (na místě umíme vyřešit jen drobnosti, profi cykloservis nečekejte) a bez přídavného pohonu (e-bike není povolen). Vaše kolo by mělo zvládat jízdu v terénech, kde je převažující množství kontrol. Tedy doporučujeme horská kola. Zvládnout se to asi dá i na kolech trekových a krosových, možná i na gravelu, ale může být, že pro jezdce na těchto kolech zůstanou nějaké kontroly špatně dostupné. Naší snahou je umístit co nejvíc kontrol mimo frekventované komunikace, tedy do lesů a polí. Díky tomu a díky faktu, že má na výsledek velký vliv mapová strategie a ne jen rychlost jízdy, lze náš závod považovat za velmi bezpečný. Navíc startujeme po 3-4 dvojicích za minutu, každý na začátku stráví nějaký čas s mapováním a pak se účastníci rozjíždějí do více směrů, tedy je omezeno riziko kolizí s ostatními účastníky na minimum.
Jak se počítají výsledky? Výsledky dáme do kupy tak, že posčítáme body za kontroly (číslo kontroly udává počet bodů), které jste navštívili a pokud byste dojeli po časovém limitu, odečteme vám body za pozdní příjezd. Pozor, určitě se vyplatí dorazit v limitu, ztráta bodů za pozdní příjezd nikoho moc netěší a navíc se penalizuje každá započatá minuta zpoždění a vy tak během pár minut můžete ztratit body i za několik těžce vydřených kontrol! Ve výsledné tabulce se pak týmy řadí podle celkového počtu bodů, v případě rovnosti bodů rozhoduje čas, který tým potřeboval k jejich získání (čím méně času na trati, tím lépe). Se vším nám pomáhá námi naprogramovaná kobylkoaplikace, takže dojezdové časy můžeme snímat pomocí mobilního telefonu a pro výpočet bodů nám stačí kartičku překlikat do počítače.
Co to znamená, že si říkáte “filmový” orientační závod? To je dáno tím, že už od druhého ročníku máme vždy nějaké doprovodné filmové téma, které daný ročník zpestří. Ovlivní ztracené kontroly, ale také kostýmy, ve kterých vás organizátoři provázejí. Do kostýmů se také oblékají komisaři, kteří kontrolují dodržování pravidel na trati a je u nich možno získat nějaké body navíc, protože u sebe mají kvíz z daného tématu. Často se kostýmově nenechají zahanbit ani účastníci a někteří takto vyrazí na trať nebo přijdou na sobotní večírek. Není to sice za bonusové body, ale o to víc se s takovými účastníky pobavíme. Rozhodně se tedy podívejte na film (letos je to S tebou mě baví svět), vyplatí se vám to! :)
Kolik lidí a co vyhraje? Máme celkem 9 kategorií, na bednu vystoupají 3 dvojice z každé kategorie (a vyhrají hodnotné ceny a medaile) a letos uvažujeme, že na pódium přizveme i týmy na 4.-6. místech, kteří by obdrželi alespoň nějakou drobnost. Určitě zase zopakujeme, že po dojezdu dostanou jako odměnu všechny děti. Kromě cen za nejlepší sportovní výkony budeme mít určitě zase nějaké ceny do tomboly na večer nebo pro losování v rámci kategorie. Už teď víme, že budeme v dětských kategoriích losovat o příspěvek 35 000 Kč na zájezd od CK Adventura nebo o víkendový pobyt na Turnovské chatě.
Jaké zázemí závodu můžeme očekávat? Kemp Svatá Kateřina nabídne kromě krásného prostředí uprostřed lesů vše potřebné. Dostatek parkovacích míst, záchody, sprchy, hospodu s výběrem několika jídel, dětské hřiště, hadici na mytí kol, posezení, sportovní hřiště, ubytovaní v chatkách a stanech (nutno předem rezervovat v kempu). Určitě doporučujeme na závodě zůstat celý víkend, ubytovat se přímo v místě, pak budete mít zážitek z naší akce úplný. Rozhodně nedoporučujeme příjezd ráno před závodem a odjezd hned po něm, z toho kouká jen spousta stresu. :)
Co můžete najít u pořadatelů? Pořadatelé mají lékárničku, půjčují mapníky (rezervujte předem při registraci do závodu), umí pomoct řešit drobné technické trable, na podlepení popisů kontrol vám půjčí izolepu s nůžkami, vystaví vám diplomy (za jakékoliv místo), můžete si u nich pořídit památeční triko či jiný suvenýr. A hlavně vám se vším ochotně poradí. Je to skvělá parta kamarádů, co jim vaše spokojenost dává energii pro pořádání dalších ročníků.
Proč je potřeba se do závodu přihlásit předem? Kapacita závodu je omezena na 220 týmů, tedy registrace předem vám garantuje start. Navíc podle počtu účastníků pořadatelé plánují parkování na místě nebo tisknou mapy, kartičky a diplomy. A také je registrace až na místě o 200 Kč dražší. :)
Co si s sebou máme zabalit? Tak rozhodně výše zmíněná kola, helmu (je v závodě povinná), ale hodí se samozřejmě telefon, tachometr nebo hodinky pro měření času a případně i trackování trasy. Určitě přibalte i nějakou svačinu, případně pomůcky pro tažení parťáka, co mu došlo. A kdo potřebuje, tak i brýle na čtení. No a pak samozřejmě i tematický kostým, kterým okouzlíte všechny na večírku! :)
Kdo to dočetl až sem, ví vše podstatné. A pokud ne, klidně ať napíše. Jsme prudce komunikativní, takže chybějící informace rádi doplníme! :)
Instrukce pro váhavé “PrvoKobylky” :)